ULUS İÇİN ORTAK AKIL TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 7964    |    Haber Tarihi: 11.09.2019

Ulus’ta yer alan İtfaiye Meydanı’nın 'acele kamulaştırma' kararı sonrası Kredi ve Yurtlar Kurumu'na devrine ilişkin Ulus esnafı, 'Ortak Akıl' toplantısı düzenledi. Toplantıya Ankara Büyükşehir Belediyesi adına katılan Bekir Ödemiş, Başkan Mansur Yavaş'ın yapılacak yurt alanı için "Belediye arazisi verelim" önerisi olduğunu söyledi.

Ankara Ulus’ta yer alan İtfaiye Meydanı’nın ‘acele kamulaştırma’ kararı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devrine ilişkin tepkiler sürüyor. Kamulaştırma kararının iptaline yönelik Danıştay 6. Dairesinde açılan davanın bir buçuk yıldır devam etmesine karşın işyerlerinin boşaltılma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten Ulus esnafı, ‘Ortak Akıl’ toplantısı düzenledi.

ESNAF BORCUNU NASIL ÖDEYECEK?

‘Ortak Akıl’ toplantısında Ulus esnafı adına İtfaiye Meydanı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Turgut Uslu konuştu. Uslu Ulus’un yıllardır kasıtlı olarak geri bırakıldığında dikkat çekerek, “Devlet burayı emeğimizi çalarak, malımızı elimizden alarak değil, bilimsel ve ortak akılla ihya etsin. 3. kez kamulaştırma ile karşı karşıya kaldık. Bizler esnaf olarak ekmek kapımıza ve Ulus’a gönül vermiş kişileriz” ifadelerine yer verdi. Ulus esnaflarından Ediz Erkova da, davanın bir buçuk yıldır devam ettiğinin altını çizerek şöyle konuştu” Eğer bizim aleyhimizde karar çıkarsa esnaf çektiği kredileri ve yanlarında çalışan işçilerin kıdem tazminatlarını nasıl öder. Esnaf yarınını göremiyor. Devlet, mağduriyetleri görsün vazgeçsin.”

‘BURADAKİ DURUŞ SİYASİ DEĞİL’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de, Ulus için bütüncül ve katılımcı bir anlayış ile adım atılmasının önemine değindi. Ulus esnafının bu mücadelesinde parti olarak yanlarında olduklarını belirten Emir, “Buradaki duruş siyasi değildir. Ulus esnafı, kaygılarını dile getiriyor. Bu ses dikkate alınmalı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR DENGE UNSURU

Ankara Büyükşehir Belediyesi adına toplantıya katılan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş de, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bilgisi dâhilinde toplantıda bulunduğunu kaydetti.

Ödemiş, Yavaş’ın süreci esnafın lehine sonuçlandırmak için çalıştığını dile getirerek, “Başkan ile bu konuyu konuştuk. Eğer yurt lazımsa belediye aralarından birini biz verelim dedi. Başkan süreci takip ediyor” diye konuştu.

ANKARA BAROSU’DAN HUKUK DESTEĞİ

Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Özgen Hindistan, toplantıya gözlemci olarak katıldığını belirterek, şunları söyledi: “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak süreci takip ediyoruz. Bu süreçte Ulus esnafımızın hukuki desteğe ihtiyacı olursa buradayız.”

‘ACİL GASP YAPILIYOR’

Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, Ulus’ta yapılan açık kamulaştırmanın ‘acil gasp’ olduğunu söyledi. Candan, sürecin takipçisi olacaklarına vurgu yaparken, Ulus esnafını haklarına sahip çıkmaya çağırdı.

CHP ve MANSUR YAVAŞ SİZİN YANINIZDA

Toplantıda konuşan CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım’da yaptığı konuşmada “Mansur Yavaş’ın 2014’deki en büyük projesi Ulus’un tarihi dokusuna müdahale etmeden ıslah edilmesi. O seçim döneminde Mansur Yavaş’ın saha sorumlusu olarak biliyorum ki Milli mücadelenin merkezi, dirilişin merkezi, kurtuluşun merkezi olan Ankara’da tarihi ve kültürel dokusuna bir tek çivi çakmadan yani sökülmesi ile ilgili bölümde müdahale edip yeniden bu dokuyu ayağa kaldırmak, Ankara’nın Ahilik kültürünü yaşatmak. Yani AVM’lere karşı direnen esnafın, namuslu esnafını yurttaşı ile bütünleşen, sohbet edeni el sıkışan, şakalaşan esnafın yaşaması için her şeyi yapmaya hazır bir Belediye Başkanıdır Mansur Yavaş. 2014 ve bu dönem seçim projelerinin içinde bu vardı. Ama takdir edersiniz ki 25 yıllık bir enkazın üzerine gelip hiç sesini çıkartmadan Ankara’yı yeniden ayağa kaldıracak iddiada bulunabilecek kadar cesur ve yüreklidir. 

Biz burada olduğumuz sürece Mansur Yavaş Hergelen esnafı ile beraberdir. Biz burada olduğumuz sürece Mansur Yavaş sizinle el ele kol koladır. Yalnız bir şeye dikkat etmek lazım zannetmeyin ki burada ki sorun Türkiye’de sadece sizin başınıza geliyor. Türkiye’nin her yerini parsel parsel satıyorlar. Türkiye’nin bütün tarihi dokusunu Uluslararası sermayeye, AVM’lere peşkeş çekiyorlar. Türkiye’nin her yerinde 2007 yılında başlayan ve bugünler için hazırlanan ‘Kamu Reformu Yasa Tasarısı’, ‘Büyükşehir Belediye Kanunu ‘ ve ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ birbirlerini tamamlayan ve yer altı yer üstü kaynaklarını sömürülmeye yönelik bir olaydır ”dedi. 

İtfaiye Meydanı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin Mimarlar Odası Ankara Şubesi öncülüğünde düzenlediği toplantıya, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, İlçe Yöneticisi Nazım Yurdakul, Çankaya Belediye Meclis Üyesi Cefa Sefa, CHP Altındağ İlçe Yöneticileri ve Altındağ Belediye Meclis Üyeleri, Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiatları Koruma Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş, Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Özgen Hindistan’ın yanı sıra meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve Ulus esnafı katıldı.

*************************

İLÇE BAŞKANIMIZ FAHRİ YILDIRIM'IN ULUS İÇİN ORTAK AKIL TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMANIN TAM METNİ 

Bu toplantıda Ankara Milletvekilimiz Murat Emir burada, CHP Çankaya İlçe burada, Altındağ İlçe Yöneticileri burada, Çankaya ve Altındağ Belediye Meclis Üyeleri burada ve Büyükşehir Belediyesi Bürokratımız burada. Yani Mansur Yavaş bu toplantıda temsil ediliyor. Mansur Bey her yere yetişemez. Ama Mansur Yavaş’ın kolları Mansur Yavaş adına her yere yetişir. 

Mansur Yavaş’ın 2014’deki en büyük projesi Ulus’un tarihi dokusuna müdahale etmeden ıslah edilmesi. O seçim döneminde Mansur Yavaş’ın saha sorumlusu olarak biliyorum ki Milli mücadelenin merkezi, dirilişin merkezi, kurtuluşun merkezi olan Ankara’da tarihi ve kültürel dokusuna bir tek çivi çakmadan yani sökülmesi ile ilgili bölümde müdahale edip yeniden bu dokuyu ayağa kaldırmak, Ankara’nın Ahilik kültürünü yaşatmak. Yani AVM’lere karşı direnen esnafın, namuslu esnafını yurttaşı ile bütünleşen, sohbet edeni el sıkışan, şakalaşan esnafın yaşaması için her şeyi yapmaya hazır bir Belediye Başkanıdır Mansur Yavaş. 2014 ve bu dönem seçim projelerinin içinde bu vardı. Ama takdir edersiniz ki 25 yıllık bir enkazın üzerine gelip hiç sesini çıkartmadan Ankara’yı yeniden ayağa kaldıracak iddiada bulunabilecek kadar cesur ve yüreklidir. 

Biz burada olduğumuz sürece Mansur Yavaş Hergelen esnafı ile beraberdir. Biz burada olduğumuz sürece Mansur Yavaş sizinle el ele kol koladır. Yalnız bir şeye dikkat etmek lazım zannetmeyin ki burada ki sorun Türkiye’de sadece sizin başınıza geliyor. Türkiye’nin her yerini parsel parsel satıyorlar. Türkiye’nin bütün tarihi dokusunu Uluslararası sermayeye, AVM’lere peşkeş çekiyorlar. Türkiye’nin her yerinde 2007 yılında başlayan ve bugünler için hazırlanan ‘Kamu Reformu Yasa Tasarısı’, ‘Büyükşehir Belediye Kanunu ‘ ve ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ birbirlerini tamamlayan ve yer altı yer üstü kaynaklarını sömürülmeye yönelik bir olaydır. 

Bizim burada olmamız diğer siyasi partilerden dolayı ön alma savaşı değildir. AKP’nin, MHP’nin ve diğer partilerin içinde vatanını seven, ülkesini seven, halkı ile bütünleşen, onların her türlü hak ve menfaatlerini savunan çok değerli insanlar olduğunu biliyorum. Biz onlarla kol kola girmeyi, yan yana yürümeyi ve halkımızın; burada ki mağduriyetin giderilmesi için her türlü çalışmanın içinde olmayı bir görev biliriz. Sıradan bir yurt, sıradan bir binanın, eskimiş bir binanın kamulaştırması yapılıyor. Hayır, 1,5-2 metre toprak altında tarihin bütün dokuları var, üstünde de milli mücadelenin dokusu var. Burada sizlerin geçmişten bugüne ailelerinizin izleri var. Ve sizler bunların yıkılmasına müsaade etmeyeceksiniz. Bizlerde sizlerin yanında adam gibi duracağız. Bunu sadece kendi ticaretiniz için değil, kendi menfaatiniz için değil milli mücadelenin merkezine olan bir göreviniz, ülkeye olan sadakatinizden dolayı. Ankara’nın çok geniş yerleri var, çok geniş alanları var. Aynı şeyi ODTÜ ormanlarında da yaptılar. Belediye Başkanımız Mansur Yavaş orada ağaçları kesmeye gerek yok dedi. Ben size yer göstereceğim yurdu yapın, yapmıyorsanız ben yapıp anahtarını size teslim edeyim dedi. 

Burada yapmamız gereken şu hiçbir siyasal parti ayrıştırmadan doğru yapanın yanında durmak, eğri yapanında yüzüne sen eğri yapıyorsun diyebilmek bizim vatan görevimizdir, dayanışma görevimizdir, yurttaşlık görevimizdir. Ve bu ülkede yaşamanın ve yürümenin ortak hedefi olmalı. Biz hiç bir yerde hiçbir şekilde Genel Başkanımızın talimatı ile yan yana geldiğimiz insanlarla siyaset yapmıyoruz, yapmayacağız da. Ama mağdur olan, mağduriyete uğrayan herkesin yanında olacağız yanında olmaya da devam edeceğiz. 

Bakın bizi şöyle bölüyorlar; dün kredilere, öğrenci harçlarına, yurtlara ve özel okullarda ki fiyatlara karşı çıkan öğrencileri içeri tıkıp bunlar terörist, hakkını arayan esnafa ananı alda git diyorlar, açım diyene çözüm bulmuyorlar. 

Dünyanın hiçbir yerinde yok, 100 lira kazanıp 50 lirasını devlete vergi veren, siz vergi verirken holding sahipleri bütün harcamalarını vergiden muaf tutuyorlar. Burada yapılan şöyle bir taktik var; sizin atadan deden kalan mallarınızı gasp etmek istiyorlar. Ya bunu gasp etmesini seyredeceksiniz ya da direneceksiniz. Direndiğiniz sürece biz yanınızda bir nefer gibi duracağız. 

Zannetmeyin ki Mansur Yavaş sizi takip etmiyor. Hukukçuları da, bürokratları da zaten Ulus için özle bir çalışma yapıyorlar. Bu sizin için değil; Ulus’ta ki çalışma milli mücadelenin merkezi olduğu için, Ahiliğin merkezi olduğu için ve Türkiye’nin gözbebeği olduğu için. 

Ankara’yı İstanbul’a taşımak istiyorlar güçleri yetmiyor. Tüm sermayeyi gönderdiler, devleti de oraya taşımak istiyorlar ama bunlara güçleri yetmeyecek. 

Yeniden eski ayarlara döneceğiz. Yeniden bu ülkenin insanları birbirleri ile kavga etmeden, kardeşlik ve barış içinde yan yana yürüyecek. Cumhuriyetin bütün değerleri yeniden inşa edilecek, satılan her şey yeniden kamulaştırılacak. Eşit, Özgür, Adaletli, aç yatmayan bir toplumun idealini hep beraber yaşatıp hep beraber hayata geçireceğiz. 

Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisinin bütün neferleri, inanıyorum ki AKP’nin, MHP’nin bütün yurtsever insanları sizin yanınızda olacaktır. Ne zaman çağırırsanız, ne diye çağırırsanız, nerede olmamız gerekiyorsa biz yanınızdayız, bunun böyle bilinmesini isterim. Mansur Yavaş’da en sizin kadar burayı takip ediyor ve sonuna kadarda sizin yanınızda olacağından kesinlikle şüpheniz olmasın diyorum. Mücadeleniz bizim mücadelemizdir, direnişiniz bizim direnişimizdir. Burada ki arkadaşlarımız ile birlikte her zaman yanınızda olacağımızın bilinmesini isterim. 

Hepinize partim adına kardeşlik duygularımı sunuyor teşekkür ediyorum. Bu Kategorideki Diğer Haberler

Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020
YAŞASIN 1 MAYIS
Haber Tarihi: 01.05.2020
ŞİMDİ SAFLARI SIKLAŞTIRMA ZAMANI
Haber Tarihi: 09.04.2020
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 105.YILI
Haber Tarihi: 18.03.2020
12. OLAĞAN KONGREYE DAVET
Haber Tarihi: 21.12.2019
DEMOKRASİ ŞÖLENİMİZ TAMAMLANDI
Haber Tarihi: 08.12.2019
ÇANKAYA'DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Haber Tarihi: 28.11.2019
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 06.11.2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96 YAŞINDA
Haber Tarihi: 10.09.2019
36 örgütten AOÇ eylemine çağrı
Haber Tarihi: 04.09.2019
SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE
Haber Tarihi: 02.09.2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Haber Tarihi: 30.08.2019