ÇANKAYA 25 YIL SONRA BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE SAKARYA'DA AÇILIŞTA

Okunma Sayısı: 7571    |    Haber Tarihi: 08.09.2019

Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa başlattığı Kızılay bölgesi yenileme çalışmaları sonucu yapımı tamamlanan Sakarya Caddesi düzenlemesi bugün yapılan törenle açıldı.

Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa başlattığı “Kızılay Bölgesi Yenileme Çalışmaları” Sakarya Caddesinin bitimi ile Tuna Caddesi, Karanfil ve Konur Sokaklarında da aralıksız sürüyor.

56 YENİ AĞAÇ DİKİLDİ

Vatandaşların yoğun olarak kullandıkları Sakarya Caddesinde mevcut olan 26 ağaca ek 56 yeni ağaç dikimi tamamlandı. Ağaç sayısının 82’ye ulaştığı Sakarya Caddesinde ağaçlandırmanın yanı sıra yeni bir havuz, oturma grupları, granit ve bazalt taş döşeli yeni yaya yolları ile Sakarya caddesine değişik bir hava verdi. Renkli desenli asfalt kaldırımın da yer aldığı bölgede ayrıca engelli rampası da standartlara uygun olarak düzenlendi.

'PROJELERİ HALKLA GÖRÜŞÜP HAYATA GEÇİRİYORUZ'

Açılışta konuşan Mansur Yavaş, yaptıkları bütün projeleri meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile bizzat orada yaşayan halkla görüşme suretiyle hayata geçirmeye çalıştıklarını belirterek, “Seçimlerde ‘Saydam ve şeffaf olacağız. Yaptığımız her şeyi herkes görecek’ demiştik. Türkiye’de ilk defa ihaleleri canlı yayınlamaya başladık. Artık kapalı kapılar ardında birilerine ihale verme dönemi bitti. Bunu bir önceki dönemde ihalelerde verilen rakamlarla, şimdi yapılan ihalelerdeki rakamlarla anlıyoruz. İnşallah bu konuda Ankaralılara örnek olacağız” dedi.

‘BÖYLE BÜTÇE ANLAYIŞI OLUR MU?'

Görevini devralır almaz belediyedeki israfı ortadan kaldırmaya çalıştıklarını kaydeden Mansur Yavaş, şunları söyledi:

“Biz ‘hesap vermeye talip oluyoruz’ demiştik. İşte yaptığımız bütün harcamaları ve masrafları gösterir şekilde ‘100 Gün Raporu’ olarak çıkarttık. Gördük ki, yaptığımız tasarrufların sonucu bütçenin 100 gün içerisinde 136 milyon lira fazla verdiğini görmüş olduk. Belediyenin bütçesi 8,5 milyar, gideri de 8,5 milyar olarak hesap edilmiş. Belediye 8,5 milyar harcayacak ama gelir hanesine baktığımız zaman 2,9 milyarının belediyenin gayrimenkullerini satmak suretiyle bütçeyi denkleştireceği ortaya çıktı. Sat, sat nereye kadar satacağız? 5 sene sonra belediyenin satacak malı da kalmayacak. Böyle bütçe anlayışı olur mu, bu nedenle tasarruf var. Harcadığımız bütün parayı kendi kazancımızdan ve harcayacağımız paradan daha değerli tutmak suretiyle inşallah, sizlere sorarak ‘çılgın proje’ yapmadan hareket ederek harcama yapacağız.”

 

KENT MEYDANI VATANDAŞIN DİNLENME YERİ OLACAK

Ankara’nın en merkezi alanlarından biri olan Sakarya Kent Meydanı, yeni haliyle tekrar Ankara’nın en gözde mekânlarından olacak diyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Sakarya Kent Meydanının yenilenmesinde yaptıkları işbirliği nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve Ankara Büyükşehir Belediyesi personeline teşekkür ederek, bu dayanışmanın, yardımlaşmanın bundan sonrada devam edeceğini söyledi. 

Sakarya’nın daha da yeşil bir görünüme kavuştuğuna dikkat çeken Taşdelen, “Caddenin metro girişinden Mithatpaşa caddesine kadar olan bölümün hizmete açılması ile Sakarya Caddesi yeni bir çehreye kavuştu. Hem esnafımız hem de bölgeye yolu düşen vatandaşımız rahat edecek. Peyzaj düzenlemesi kent meydanına yakışır oldu. Vatandaşımız kent meydanına geldiğinde hem işini halledecek hem de ağaç altında oturup dinlenme imkânı bulacak” diye konuştu.

HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, şunları söyledi:  “Çankaya 25 yıldır haksız ve hukuksuz bir biçimde cezalandırıldı. Hiçbir demokratik, insani, vicdani ilke ve değere dayanmayan bu süreç Sayın Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle son buldu. Mansur Yavaş parti ayrımı yapmadan her belediye ile işbirliği çerçevesinde sorunları çözmek için yoğun bir mücadele veriyor. Bizimle yaptığı işbirliği sonucunda Ankara’nın çöküntüleşen kent meydanını yeniden ayağa kaldıracağız ve eskisinden daha prestijli bir konuma taşıyacağız. Sakarya ile başlayan, Konur, Karanfil ve Yüksel ile devam edecek olan kent merkezi yenileme çalışmalarımız sadece fiziki boyutta kalmayacak. Eğitim, kültür ve sanat alanında da cazibe merkezi olması için farklı destek projelerini yaşama geçireceğiz. ”dedi

 

ONUR AKIN KONSER VERDİ

Sanatçı Onur Akın’ın da konser verdiği açılışta, proje kapsamında inşa edilen 3 süs havuzu hizmete açıldı; mevcut 26 ağaç ve yeni dikilen 56 ağaç ile birlikte 82 ağaç çevreye yerleştirildi. Renkli, desenli asfalt kaldırımın da yer aldığı bölgede ayrıca engelli rampası da standartlara uygun olarak düzenlendi. Aynı zamanda çevreye yerleştirilen oturma gruplarıyla vatandaşlara dinlenme alanı oluşturuldu.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine, Parti Meclisi Üyelerimiz Ankara Milletvekilimiz Tekin Bingöl ve Semra Dinçer, CHP Ankara İl Başkanımız Rıfkı Güvener, CHP Çankaya İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım ve Çankaya İlçe Örgütümüz, Elmadağ Belediye Başkanımız Adem Barış Aşkın ve Belediye Meclis Üyelerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 


Bu Kategorideki Diğer Haberler

Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020
YAŞASIN 1 MAYIS
Haber Tarihi: 01.05.2020
ŞİMDİ SAFLARI SIKLAŞTIRMA ZAMANI
Haber Tarihi: 09.04.2020
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 105.YILI
Haber Tarihi: 18.03.2020
12. OLAĞAN KONGREYE DAVET
Haber Tarihi: 21.12.2019
DEMOKRASİ ŞÖLENİMİZ TAMAMLANDI
Haber Tarihi: 08.12.2019
ÇANKAYA'DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Haber Tarihi: 28.11.2019
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 06.11.2019
ULUS İÇİN ORTAK AKIL TOPLANTISI
Haber Tarihi: 11.09.2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96 YAŞINDA
Haber Tarihi: 10.09.2019
36 örgütten AOÇ eylemine çağrı
Haber Tarihi: 04.09.2019
SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE
Haber Tarihi: 02.09.2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Haber Tarihi: 30.08.2019