SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE

Okunma Sayısı: 5404    |    Haber Tarihi: 02.09.2019

Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda 1 Eylül mitingi için bir araya gelen binlerce kişi, kayyımların halk iradesine darbe olduğunu vurgulayarak, "Barış direnişle gelecek" dedi. Ortak metni okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Bugün barış mücadelesi her zamankinden daha değerlidir. Çünkü bu coğrafyada barış sözcüğü suç olarak görülürken, savaş sözcüğü kutsanmaktadır" ifadelerini kullandı"

 Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'nin Tandoğan Meydanı’nda “Ülkemizde, bölgemizde barış, emperyalistler yenilecek halklar kazanacak” şiarıyla düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi binlerce kişinin katılımıyla başladı. Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcımız  Yıldırım Kaya, Parti Meclisi Üyemiz Semra Dinçer, İl Başkanımız Rıfkı Güvener, İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

 Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan kitle, alana kortejler halinde giriş yaptı. Ankara Kadın Platformu, “Yaşamı, barışı, eşitliği, özgürlüğü, emeği, haklarımızı, kentlerimizi savunuyoruz” pankartıyla kitlenin en önünde yer aldı. Kortejler halinde alana giren binlerce kişi, “Birlikte kazandık, birlikte mücadele edeceğiz”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız”, “Barış direnişle mümkündür”, “ Savaşa değil emekçiye bütçe” , “Faşizme karşı omuz omuza” slogan ve pankartlarıyla alana girdi.

 

 Alana girişlerde birçok arama noktası bulunurken, polisler, Emek ve Demokrasi Güçleri’nin üzerinde “Kayyımlarla Halk Egemenliği Gasp Edilemez”  ve  HDP Ankara İl Örgütü’nün “Savaşa karşı onurlu barış, kayyıma karşı birlikte mücadele kazanacak” ifadelerinin yer aldığı pankartların alana alınmasına izin vermedi. 

 "Kalıcı barış sağlanmalıdır"

Saygı duruşuyla başlayan mitingde ortak metni DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Görgün, bugün bir kez daha “Barış” demek için bir araya geldiklerini belirterek, “Savaşlar önce kadınları ve çocukları vurur. Alan Kurdî bebek bu dramın sembolüdür. Sömürgeci, emperyalist-kapitalist güçler tarafından Suriye-Irak eksenli Orta doğu’yu kana bulayan bir savaş tezgahlanmıştır. Milyonlarca insan yerlerinden olmuş, yüz binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Bölgesel güçlerin ve iktidarların çetelerle ilişkisi de Suriye topraklarındaki yayılmacı hevesi de devam etmektedir. Orta doğu’dan emperyalist ve kapitalist devletler derhal elini çekmeli, bölge hakları kendi kaderini belirlemeli ve Orta doğu’da kalıcı barış sağlanmalıdır” dedi.

 "Barış mücadelesi her zamankinden değerlidir"

Savaşın yıkım, barışın ise yaşam olduğunu söyleyen Görgün, “Bugün barış mücadelesi her zamankinden daha değerlidir. Çünkü bu coğrafyada barış sözcüğü suç olarak görülürken, savaş sözcüğü kutsanmaktadır. Siyasal iktidar kaderini ve geleceğini savaş politikalarına bağlamıştır. Savaş ve çatışma diliyle milliyetçilik ve ırkçılık geliştirerek halklar ve emekçileri kutuplaştırıp, farklılar ötekileştirilirken, emekçilerin iş ve can güvenliği ile birlikte tüm demokratik hakları ortadan kaldırılarak tam bir diktatörlük ortamına gidilmektedir” diye konuştu.

 "Kayyumlar halk iradesine darbedir"

HDP'li belediyelere kayyım atamalarına dikkat çeken Görgün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Yapılan yerel seçimlerden sonra halkın kullandığı yüksek oy oranıyla seçimleri kazanan belediye başkanlarının görevden alınması da antidemokratik bir uygulama olarak halkın iradesine darbe olmuştur. Yıllardır ‘sandık demokrasisinin olmazsa olmazıdır’ diyen bu iktidar, artık seçim sonuçlarını kabullenmemekte. Halkın iradesine ya mahkeme ya seçim kurulu yoluyla ya da kayyumlarla darbe vurmaktadır. Herkes bilmelidir ki Diyarbakır, Mardin ve Van illerine atanan kayyumlar, halkın iradesini alenen bir defa daha yok saymıştır. Siyasal iktidar bir taraftan da  savaş diliyle ekonomik krizi, milyonlarca emekçi ve yoksulun sırtına bindirmenin çabası içindedir. Biz biliyoruz ki tüm savaşlarda olduğu gibi siyasal iktidarın olası sınır ötesi savaşında da savaşın can bedelini biz emekçilerin çocukları öderken, ekonomik bedelini de yine biz emekçiler ve yoksul halklarımız ödeyecektir. Bu anlamda biz emekçiler, işçiler bu ülkenin temel sorunlarından biri olan Kürt sorunun gelinen noktada savaş politikalarıyla çözülemeyeceğini bilinciyle, sorunun demokrasi ve barış içinde ele alınmasını istiyoruz.”

 

Miting Ankara Müzik Kollektifi’nin müzik dinletisi ve çekilen halaylarla sona erdi. 


Bu Kategorideki Diğer Haberler

Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020
YAŞASIN 1 MAYIS
Haber Tarihi: 01.05.2020
ŞİMDİ SAFLARI SIKLAŞTIRMA ZAMANI
Haber Tarihi: 09.04.2020
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 105.YILI
Haber Tarihi: 18.03.2020
12. OLAĞAN KONGREYE DAVET
Haber Tarihi: 21.12.2019
DEMOKRASİ ŞÖLENİMİZ TAMAMLANDI
Haber Tarihi: 08.12.2019
ÇANKAYA'DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Haber Tarihi: 28.11.2019
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 06.11.2019
ULUS İÇİN ORTAK AKIL TOPLANTISI
Haber Tarihi: 11.09.2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96 YAŞINDA
Haber Tarihi: 10.09.2019
36 örgütten AOÇ eylemine çağrı
Haber Tarihi: 04.09.2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Haber Tarihi: 30.08.2019