Fahri Yıldırım:

CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, CHP Çankaya İlçe binasının Deniz Gezmiş ve arkadaşları için yeniden restore edilmesi başta olmak üzere başkanlık olarak gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin Yurt Gazetesi'ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Okunma Sayısı: 1339    |    Haber Tarihi: 24.05.2021

CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, CHP Çankaya İlçe binasının Deniz Gezmiş ve arkadaşları için yeniden restore edilmesi başta olmak üzere başkanlık olarak gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin Yurt Gazetesi'ne çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

YURT:  CHP Çankaya İlçe binasını Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına ilişkin yeniden restore etmeye nasıl karar verdiniz?

YILDIRIM: İlçe binamız çok eski ve çalışma ortamına çok uygun değildi. Bu yüzden Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Çankaya ilçe için uygun, yeni bir yer almamızı söyledi.  Ancak Kızılay ve çevresinde yaptığımız uzun araştırmalar neticesinde, uygun şartlarda bir ilçe binası bulamadık ve ilçe yönetimi olarak mevcut yerimizi restore ettirmeye karar verdik.  

İlçemizi restore ettirirken tüzüğümüzün 4. Maddesinde yazan “Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir.” ilkesinden yola çıkarak iki temel noktayı hedefimize aldık;

1.) Çalışmaya, üretmeye uygun bir ilçe ortamı ve ruhu yaratmak;

2.) Bu ortam ve ruhu sınıftan, emekten ve halktan yana görsellerle bütünleştirmek.

Bu şiar ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’dan başlattığı milli demokratik devrim ve Kurtuluş Savaşının ateşini,  Deniz’lerin 1 Kasım 1968 yılında ki ‘Tam Bağımsız Türkiye Mustafa Kemal Atatürk Yürüyüşü’ ile birleştirdik. Dolayısıyla, kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün Kuvayı Milliye ruhu ile tam bağımsız Türkiye diyen 68 kuşağı devrimci gençlik önderlerinin ruhunu ilçemize yansıtmaya özen gösterdik.

YURT:  CHP Çankaya olarak geçmiş dönemlere göre üye sayınızda bir artma söz konusu oldu mu?

YILDIRIM:   CHP Çankaya İlçe’nin üye sayısında tabii ki artış var ve bunu çok önemsiyoruz.  Ancak, Çankaya İlçe olarak,  partimizin programını özümsemiş, partimizi ve ilkelerimizi topluma anlatabilen ve bunları toplumun talepleri ile birleştirebilen, halk ile iç içe olan, dertlerini dinlemeyi, anlamayı bilen nitelikli genç kadrolar yaratmayı hedefliyoruz.  Bu kadrolar ile sınıf bilincine sahip, emekten, yoksuldan yana olan; özgürlüklere ve eşit yurttaşlık haklarına sahip çıkan bilinçli üyeler yaratmak ve kararlı bir şekilde iktidara yürümek istiyoruz.

Yani, Çankaya İlçe olarak; eşitlik, özgürlük, adalet diyen, bu ülkenin tüm zenginliklerini halkı ile bölüşen, yoksulluğu yöneten değil, yoksulluğu bitiren, emekten, emekçiden yana bir anlayış önceliğimizdir.

YURT:  Örgüt çalışmalarınızda ne kadar aktif olduğunuzu görüyoruz. Gazze'ye yapılan saldırıları protesto amaçlı İsrail Büyükelçiliği'ne siyah çelenk koymuştunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

YILDIRIM:  CHP Çankaya İlçe olarak, sadece kendi ülkemizdeki sorunlarla değil, dünyada demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren her ülkenin ezilen ve mağdur halklarının yanında olmayı görev biliyoruz.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra İngilizler’in Filistin topraklarında İsrail devletinin kurulması için her türlü oyunu oynadıkları herkes tarafından bilinir. Emperyalist güçler 1948 yılında biten Arap – İsrail savaşından sonra, işgal ettikleri topraklarda kendileri için jandarma görevini yapacak İsrail devletini kurdular ve İsrail hükümeti jandarma görevini hala sürdürmektedir ve buradaki savaş ve akan gözyaşlarından sorumludur.

Batının, özellikle emperyalist Amerika’nın desteği ile iyice şımaran Siyonist İsrail hükümetinin (özellikle hükümeti diyorum, çünkü İsrail halkı içinde de bu savaşa karşı çıkanların olduğunu biliyoruz), Müslümanların ibadetlerini engellemek için, Mescidi Aksa’ya saldırması affedilmez. Kurtuluş Savaşında Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı 7 düvel ile savaşmış ve bağımsızlığını kazanmış halkın içinden çıkmış bir parti olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler,  Amerikan emperyalizmine ve siyonist İsrail hükümetinin saldırılarına dün olduğu gibi, bugünde sessiz kalmadık. 68 kuşağı ve bizim devrimci genç önderlerimiz de Filistin halkının emperyalizme karşı olan bağımsızlık mücadelesine destek vermişlerdir.

Bizler de CHP Çankaya İlçe örgütü olarak, geçmişimizden aldığımız bu anti-emperyalist kodlar ile -sokağa çıkma yasağına rağmen-  faşist İsrail hükümetinin saldırılarına sessiz kalamazdık. Mazlum Filistin halkına yapılan bu saldırıyı İsrail Konsolosluğunun önüne siyah çelen koyarak protesto ettik.

YURT:  Ölüm yıl dönümünde mezarı başında 3 fidanı anan teşkilatlardan biri olarak dikkatleri üzerinizde toplamıştınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

YILDIRIM: Bilindiği gibi, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972 yılında faşist generaller ve onun kukla hükümeti tarafından kurulmuş, kararı başından siyasilerce  belirlenmiş bir mahkeme tarafından idam edilmiştir. Bizler onların emperyalizme, faşizme karşı direnişlerini kendimize rehber almış Cumhuriyet Halk Partisi örgütü olarak, her yıl olduğu gibi yine 6 Mayıs 2021 yılında da saat 10:00’da 3 Fidanımızı anmak için toplandık. Polisin, yasakları bahane ederek engel olma çabalarını 1 saate yakın süren uğraşlar sonucu boşa çıkararak,  Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı mezarları başında andık. Bizim polise karşı direnişimizi TV’den izleyen Bora Gezmiş abimizin telefon etmesi ve direncimizin artmasına sebep olan duygusal konuşmasını örgütüm ve kendi adıma unutmayacağım. Bugün de Denizlerin anılmasının engellemesi çabalarının altında, onların direnişini hala damarlarında hisseden bir halkın var olması ve bu halkın uyanışının onlar için hâlâ büyük bir tehlike teşkil ediyor olmasındandır. Ancak hiçbir engel bizim 3 Fidanımıza ve onların toplumsal ayrımcılığa karşı çıkan, emekten, emekçiden yana tavır alan, emperyalist sömürüye karşı çıkan devrimci ruhlarına ve miraslarına sahip çıkmamızı engelleyemez. Büyük önderimiz Atatürk’ten ve 3 Fidanımızdan aldığımız tüm devrimci gücümüzle, ülkemizde ve tüm dünyada insanca bir düzen kurulana kadar direneceğiz.

YURT:  Şu an bir belediye seçimi olsa, CHP'yi bu seçimlerde rakiplerinden öne geçirecek durumlar nelerdir?

YILDIRIM: Kentler insanların toplu olarak yaşadıkları sosyal, ekonomik, kültürel mekânlardır. Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimizin kentlerimizi dünya ölçeğinde bir kent yapma hedefiyle yürüttükleri tüm çalışmalarının özünde, referansını bu şehirlerin tarihinden ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışından alan bir yaklaşım vardır. Kentlerimizde sosyal demokrat belediyecilik anlayışını geliştirmek için, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve tüm toplumsal kesimleri kapsayan çok geniş bir ortak aklı ve güçlü bir katılımı içeren, şeffaf bir yapı oluşturmak önemlidir. Bu katılımcı yapılar, halkın yaşam kalitesini yükseltmesi, yaşayan ve yaşanan, doğaya saygılı bir kent yaratılması için gereklidir. Belediye meclislerine daha fazla yetki verilmesi de katılımcılık açısından önemlidir. Ayrıca tarım ve hayvancılık gibi, tüm alanlarda kooperatifçiliğin desteklenmesi, üretici pazarları kurulması gibi çalışmalar canlı bir ekonomi için önemlidir. Yine, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yapılan eğitim, sağlık, sanat ve kültürel etkinliklerin yapılması da önem taşımaktadır.

YURT:  CHP Çankaya İlçe Başkanlığı olarak gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz nelerdir?

YILDIRIM: CHP Çankaya İlçenin öncelikli hedefi siyasal iktidarı almak için çalışmalar yapmaktır. 600 bin seçmenin olduğu ilçemizde Cumhur İttifakı 122 bin oy alabiliyorsa, bu bizim yeterli çalıştığımızı göstermez. Bu yüzden öncelikli hedefimiz Cumhur İttifakının oylarının baraj altında kalması yönünde çalışmalar yapmaktır. Yani, hala kapısını çalmamız ve partimiz adına ikna etmemiz gereken 122 bin yurttaşımız vardır. Bu yönde -daha önce de belirttiğim gibi- yetişmiş, nitelikli genç kadrolarımız ile en kısa zamanda çalışmalarımıza başlamayı hedefliyoruz.

YURT:  Çankaya, önceki dönemlerde olduğu gibi 'CHP'nin kalesi' imajını korumaya hala devam ediyor. İsimler değişse bile CHP'nin çok yüksek oylarla seçimleri kazandığı gerçeği değişmiyor. Türkiye'de iktidar değişirken Çankaya'da her zaman CHP yerini koruyor. Bu durum sizce neden ve nasıl oluyor?

YILDIRIM: Çankaya Kuvayı Milliye’nin milli mücadeleyi planladığı Kurtuluş Savaşı’nın merkezidir. Bu yönü ile başkent Ankara’nın önemli ve değerli bir ilçesidir. Çankaya İlçe tarihten aldığı bu Kuvayı Milliye ruhu ile  hedeflerini yükselterek çalışmaya devam etmektedir. Çankaya, Cumhuriyet Halk Partisinin kalesi olmaya devam edecektir, yalnız bu kalenin güvende olması için, komşu ilçelerimiz olan Mamak, Gölbaşı ve Etimesgut’u almamamız çok önemlidir.

Biz Çankaya ilçe olarak, Kuvayı Milliye sınırları içindeki büyük kaleleri alıp partimizi iktidara taşımayı hedefliyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ve Cumhuriyetin yeniden inşası için partimizi iktidara taşımaya talibiz. 

 Kaynak : https://www.yurtgazetesi.com.tr/guncel/chp-cankaya-ilce-baskani-fahri-yildirim-buyuk-kaleleri-alip-partimizi-iktida-h181951.html


Bu Kategorideki Diğer Haberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020
YAŞASIN 1 MAYIS
Haber Tarihi: 01.05.2020
ŞİMDİ SAFLARI SIKLAŞTIRMA ZAMANI
Haber Tarihi: 09.04.2020
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 105.YILI
Haber Tarihi: 18.03.2020
12. OLAĞAN KONGREYE DAVET
Haber Tarihi: 21.12.2019
DEMOKRASİ ŞÖLENİMİZ TAMAMLANDI
Haber Tarihi: 08.12.2019
ÇANKAYA'DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Haber Tarihi: 28.11.2019
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 06.11.2019
ULUS İÇİN ORTAK AKIL TOPLANTISI
Haber Tarihi: 11.09.2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96 YAŞINDA
Haber Tarihi: 10.09.2019
36 örgütten AOÇ eylemine çağrı
Haber Tarihi: 04.09.2019
SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE
Haber Tarihi: 02.09.2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Haber Tarihi: 30.08.2019